niedziela, 15 kwietnia 2012

ćwiczenie na skupienie uwagi

Do korzystania z rozwiniętej Woli konieczna jest umiejętność skupiania uwagi. Uwaga jest chwilowym stanem ukierunkowanej świadomości, a człowiek mający rozwiniętą Wolę za pomocą skupiania uwagi może dokonywać niesamowitych wyczynów. Wola i uwaga wpływają na siebie i z siebie wypływają :), ale można je ćwiczyć również samodzielnie.
Do rozwijania uwagi służyć mogą ćwiczenia, w których świadomie ją na czymś koncentrujemy. Proponowane przez mnie przyda się tym, którzy dużo podróżują, a większość tego czasu spędzają bezproduktywnie. Można próbować robić to ćwiczenie także podczas spaceru, chodzi w nim głównie o to, żeby co pewien czas zmieniać miejsca pobytu i używać różnych obiektów. Opiszę je na przykładzie jazdy pociągiem/autobusem. Jadąc spoglądamy przez okno i wybieramy sobie pewien element przestrzeni np. drzewo. Zanim zniknie ono z pola widzenia starajmy się wychwycić jak najwięcej szczegółów z nim związanych, skupiamy sie np. na jednej gałęzi i stopniowo przenosimy uwagę na coraz mniejsze lub bardziej ukryte elementy. Jadąc powoli obejrzeć będziemy mogli pojedyncze liście, gdy nie zdążymy przechodzimy do następnego obiektu.
Ćwiczenie to jest pewnym rodzajem nie-działania (neurobiku) i jak przy każdym nie-działaniu bardzo ważne jest niepopadanie przy nim w rutynę. Nie skupiajmy się więc tylko i wyłącznie na coraz mniejszych elementach, ale przerzucajmy chociażby uwagę na pobliskie elementy np. z gałęzi przenieśmy ją na leżący nieopodal drzewa śmieć, następnie na pobliską kępę traw, i z powrotem na drzewo, na którym szukajmy specyficznych elementów. Skupiając uwagę, niejako oddajjemy obiektowi część energii, więc dobrym rozwiązaniem wydaje się być myślowe "pożegnanie" się z obiektem i odebranie od niego wzbogaconej uwagi. Nie róbmy też tego przez cały czas podróży. Róbmy to raczej okazjonalnie (zwłaszcza wtedy kiedy je dobrze opanujemy), niech to będzie np. taki przerywnik w trakcie czytania książki. Nie może się to stać czynnością rutynową bo wówczas straci swe wartości ćwiczebne. Dowolnie więc modyfikujmy to ćwiczenie chociażby myśleniem skojarzeniowym wprowadzajmy do niego coraz to nowe elementy wzbogacając je.
Podczas ćwiczenia, po pewnym czasie, powinniśmy zacząć odczuwać stany, które mógłbym określić jako "skoki uwagi", które bardzo ciężko mi opisać, jeśli jednak je zaznacie, będziecie wiedzieć o czym mówię. Stany te świadczą o tym, że ćwiczenie działa, a zdolność skupiania waszej uwagi rozwija się. Powinniście odczuć różnicę w innych sytuacjach, po mału stwierdzając jakie możliwości niesie ze sobą skupianie uwagi.